Da li ste znali da pisana reč može da bude lek, baš kao i razne vrste umetnosti, s tim što vam za nju nisu potrebni nikakvi naročiti talenti?
Mnogi pisci govorili su o katarzičnom osećaju koji imaju nakon što svoje misli i osećanja iskažu na papiru, ali je naučno je utvrđeno da je vođenje dnevnika fantastičan način da se oslobodite čak i fizičkih tegoba.
Istraživanje koje su 2005. sproveli psiholozi Karen A. Baikie i Kay Wilhelm pokazalo je da su osobe koje su pretrpele ekstremno stresne ili traumatične događaje u životu nakon samo četiri dana zapisivanja svojih misli i osećanja u trajanju od samo 15 minuta, osetili poboljšanje u pogledu svog mentalnog i fizičkog stanja, a efekti su trajali i posle četiri meseca.
Jedna studija (Smyth, Stone, Hurewitz i Kaell, 1999) pokazala je da pisanje dnevnika blagotvorno utiče na obolele od astme i reumatoidnog artritisa, a ispostavilo se da je većina njih nakon prenošenja na papir najstresnijih događaja koji su im se dogodili osetila značajno poboljšanje zdravstvenog stanja. Drugo istraživanje (Murray, 2002) je, pak, pokazalo da takve vežbe popravljaju funkcionisanje imunog sistema.
Sve u svemu, terapija pisanjem pokazala se efikasnom u lečenju mnogih stanja i mentalnih bolesti uključujući posttraumatski stres sindrom, anksioznost, depresiju, opsesivno-kompulsivni poremećaj, duboku tugu izazvanu gubitkom bliske osobe, bolesti zavisnosti, poremećaje ishrane i nisko samopouzdanje.
Postoji mnogo načina da iskoristite papir i olovku u terapeutske srhe.
Prvo treba da odlučite za format: da li vam odgovara da pišete u svesku? Ili želite neki lep notes? Možda ste najkomotniji za tastaturom svog laptopa? Koji god format da odaberete, treba da odlučite koliko vremena možete da izdvojite za svakodnevno pisanje.
Zapišite o čemu biste uopšte želeli da pišete i to bi ujedno mogao da bude prvi unos u vašem dnevniku.
Zatim, sledite sledećih pet koraka:
- Odredite teme
- Razmislite duboko o temi koju ste odabrali. Zatvorite oči, duboko dišite i koncentrišite se
- Ispitajte svoje misli i osećanja. To ćete najbolje učiniti ako odmah počnete da pišete i bez preterane selektivnosti iznosite svoje misli na papir
- Merite vreme – pišite vremenski tačno onoliko koliko ste zacrtali i ne ispod pet minuta
- Pročitajte ono što ste zapisali i napišite zaključak u vidu jedne ili dve rečenice
Sasvim je u redu da napišete samo nekoliko reči Ili rečenica – pišite svojim tempom i bez samokritičnosti. Poenta ovih vežbi je u autentičnosti. Možda je teško početi, ali prvi korak je obično i najteži. Kad jednom počnete da vodite dnevnik, sve će biti mnogo lakše.
Evo nekoliko ideja za pisanje:
- Napišite pismo sebi
- Napišite pismo drugima
- Napišite pesmu
- „Nabacajte“ ideje na papir bez ikakvog naročitog reda
Ako jednostavno niste osoba „od reči“, pokušajte da se izrazite kroz slike! Isecite zanimljive ilustracije iz starih časopisa i zalepite ih onim redosledom koji za vas ima smisla. Zapitajte se šta osećate dok i posmatrate i šta biste želeli da poručite sebi takvim slikama.
Ako nemate neku naročitu inspiraciju, uvek možete da pišete liste, poput „100 stvari koje me čine tužnim/tužnom“, „100 stvari u kojima uživam kad je kišan dan“, „Kad bih mogla da se vratim kroz vreme, sebi bih rekla…“, „Lista pitanja na koje su mi odgovori hitno potrebni“ i tako dalje.
Dnevnik zahvalnosti
Ipak, jedna tema za pisanje u dnevniku se ističe kao najkorisnija – zahvalnost!
Mnoge studije su pokazale izvanredne koristi od vođenja dnevnika zahvalnosti, uključujući bolji san, snažniji imunitet, osećaj zadovoljstva i ispunjenosti, koji se podjednako javlja i kod odraslih i kod dece. Osnovna ideja je vrlo jednostavna: treba da zapišete listu stvari na kojima ste zahvalni. To mogu biti „obične“ stvari, poput zahvalnosti za to što ste se uopšte tog jutra probudili, uopštenih (zahvalnost zbog prijatelja koje imate u životu) ili čak zahvalnost zbog postojanja vašeg omiljenog benda koji vas uveseljava, omiljenih čizmi koje vam tako divno greju noge ili partneru koji vas ceni i podržava.
Da bi dnevnik bio delotvoran po vaše psihičko stanje, profesor Robert Emons sa Univerziteta u Kaliforniji koji je sproveo mnoštvo studija o uticaju zahvalnosti na čovekovu psihu, preporučuje sledeće:
- Sve počinje od namere i zato treba svesno da odlučite da je cilj vašeg dnevnika zahvalnosti, kao i bilo kog drugog teraperskog pisanija, vaša sreća. Ako vas mogućnost da budete srećniji motiviše da pišete dnevnik, onda će vam on zaista biti od koristi.
- Slobodno se raspišite. Ako detaljno opišete stvari na kojima ste zahvalni, to će biti mnogo svrsishodnije od prostog nabrajanja stvari koje biste možda navodili po automatizmu.
- Budite lični. Fokusirajte se na ljude kojima ste zahvalni više nego na stvari.
- Ponekad je teško uvideti vrednost „sitnica“ koje život znače. Zato ponekad napišite i kakav bi vam život bio da neke od vama važnih ljudi i stvari nemate u svom životu.
- Uživajte u iznenađenjima. Pokušajte da se prisetite iznenadnih događaja koji su vam probudili veliku radost. Takvi trenuci mogu da pokrenu moćan osećaj zahvalnosti. Opišite ih zato što detaljnije možete.
Profesor Emons ističe da je moć dnevnika u tome što svoje misli zapravo pretvaramo u konkretan jezik, koji za nas i za našu motivaciju ima mnogo veći emocionalni uticaj od neizgovorenih razmišljanja.
Ipak, suština dnevnika zahvalnosti, kao i svakog dnevnika, je da više uživamo u svakom trenutku koji provedemo na ovom svetu, a koji nas bespovratno napušta svakim otkucajem sata. Uz dnevnike čuvamo lepe uspomene, negujemo ljubav prema nama važnim ljudima, produbljujemo ljubav prema sebi stvaranjem važnih uvida o svemu onome vrednom što jesmo i što imamo i još mnogo toga.
Imajte u vidu da je sve što ste pročitali o vođenju dnevnika tek predlog onoga kako biste mogli da pomognete sebi i što konstruktivnije provedete vreme s olovkom u ruci. Ipak, to je duboko ličan čin i nećete pogrešiti kako god da izložite svoje srce na papir. Ako vam je potrebna podrška da unapredite sve u svom životu što vam ne odgovara i predstavlja vam stres, na pravom ste mestu i u pravom trenutku.
Poklanjamo vam odskočnu dasku za 2021. godinu u želji da vam bude najbolja do sada i da iskoristite praznike za svoj napredak i lični razvoj i to potpuno BESPLATNO uz našu svakodnevnu podršku u zatvorenoj Facebook grupi koju ćemo kreirati samo za vas.
Od nas dobijate BESPLATAN PRAZNIČNI PROGRAM NA POKLON, strukturiranu metodološku podršku tokom predstojećih praznika i to od 20. decembra do 9. januara. Tokom tog perioda imaćete priliku da uz Slavicu Squire i njene stručne kolege predavače naučite kako od sada sami da kreirate svoju sreću i svoj uspeh i zato, ako ste rešeni da ove praznike pametno iskoristite, da u 2021. godini startujete kao raketa i da se preporodite, odmah se prijavite putem ovog linka.